Děti rozsvítily veltruské ulice

Úterý 15. 11. 2011 připravil(a) katia

Svatomartinské rohlíčkyUž popáté se (11/11/11) konal Svatomartinský lampionový průvod ve Veltrusích. Program nebyl pro věrné účastníky žádným překvapením: průvod, malé občerstvení, ohňová show Michala Topinky a cestička temným lesem za Martinovým koněm. Letos se na ni vydaly děti s kartičkami, které získaly na náměstí poté, co našly pod stromem blýskavé srdíčko nebo přívěsek.

Nejpůvabněji průvod působil až tehdy, když odbočil z hlavní ulice a lampiony plnily svou úlohu. Mezi nimi se blýsklo i několik doma vyráběných: třeba z lahve, z pauzovacího papíru anebo z balonku! Ohňová show proběhla tentokrát v komornějším duchu, což při teplotě okolo nuly (ochladilo se právě na Martina) tentokrát ani nevadilo. Některé děti se asi přece jen trochu bály a pro ně v tu chvíli průvod skončil. Ostatní s kartičkami sešly z náměstí stezkou do parku, kde je uvítal Martinův kůň, a po světýlkách došly až k bráně. Tam je čekala zlatá (a uvnitř čokoládově hnědá 🙂 ) podkůvka, kterou tam pro ně Martinův kůň zanechal.

Velký ohlas sklidily letos Martinské rohlíčky, které napeklo trio Bára, Renča, Katka, další dávku Eva a ještě další Pavla (loni byl rohlíčků nedostatek, a tak jsme se letos opravdu snažily). Na vaše žádosti zveřejňujeme dále v textu použitý recept.

Svatého Martina přivítáme s lampiony

Čtvrtek 10. 11. 2011 připravil(a) info

strašidelná dýněVe Veltrusích už se stalo tradicí vyrazit na sv. Martina s lampiony (začali jsme v roce 2007 – v tomto článku najdete i nějaké informace o svatomartinské legendě). Nejinak je tomu letos, takže se v pátek 11/11/11 v 17:00 opět sejdeme s lampiony před Havránkem.

S rozsvícenými lampiony dojdeme na náměstí, kde bude připravena krátká produkce a také bude mít každý možnost ochutnat martinské rohlíčky (s mákem, ořechy či tvarohem). Následně ještě – stejně jako vloni – čeká na děti cesta temným lesem k bráně do zámeckého parku. Děti, které najdou cestu k cíli, dostanou malý sladký dárek.

Na svatého Martina putovaly děti za koněm

Úterý 16. 11. 2010 připravil(a) katia

žongléři ze skupiny Michala Topinky se ohně nebojíNebývalý počet dětí menších i větších v doprovodu celých rodin se ve čtvrtek 11/11/10 vpodvečer shromáždil před Havránkem ke společnému průvodu. Většina poutníků se světýlky statečně dorazila až k dalekému cíli, kde spatřila (skoro živého) koně i se svatým Martinem.

V pět hodin v rukou dobově oděných členů SHSŠ Basilard vzplály louče jasným světlem a pochod směrem k náměstí byl zahájen. Na náměstí už čekali připravení žongléři ze skupiny Michala Topinky, kteří předvedli hned několik skvělých čísel: po úvodním bravurním žonglování s míčky si zkušeně zahráli s ohněm – není divu, že žonglování také učí v kroužku (DDM Kralupy). Oslnilo hlavně odvážné závěrečné číslo, při němž mezi třemi žongléry s ohněm projížděl čtvrtý odvážlivec na jednokole.

Na konci článku najdete odkaz na fotografie.

Přivítejte svatého Martina s lampiónem

Čtvrtek 4. 11. 2010 připravil(a) katia

lampióny a světýlkaPodle tradice přijíždí svatý Martin na bílém koni, který symbolizuje první sníh. Naší tradicí zase je Martina řádně uvítat se světýlky v rukou. Proto se sejdeme ve čtvrtek 11/11/2010 v 17 hodin opět před Havránkem s lampiony.

Všichni účastníci si mohou obléct i nejrůznější masky a s sebou vzít trumpetky, zvonečky, rolničky, aby průvod rozveselily. K náměstí nás doprovodí šermíři ze skupiny Basilard s loučemi, na náměstí samotném už bude pro diváky připravena oblíbená ohňová show, svatomartinské rohlíčky a horký čaj.