Martinský lampionový průvod bude 11/11/14

Pátek 7. 11. 2014 připravil(a) info

plakát zve na Svatomartinský lampionový průvodLetos už poosmé projde městem Veltrusy lampionový průvod – jako obvykle 11. listopadu, tedy na svátek svatého Martina, který letos vyšel na úterý. Opět budeme s lampiony a případně jednoduchými hudebními nástroji odcházet od sokolovny v 17.00 hodin. Půjdeme pod náměstí, kde bude připravena ohňová show, martinské rohlíčky, malé překvapení. A pro ty odvážnější účastníky opět i cesta temným lesem po stopách koně sv. Martina.

Kromě lampionu si nezapomeňte teplé oblečení (byť předpověď zatím naznačuje teplotu kolem deseti stupňů a čistou oblohu) a hlavně dobrou náladu.

Pokud se chcete podívat, jak to obvykle vypadá, odkazy na fotografie najdete na konci předloňské pozvánky.

Martinský lampionový průvod se koná 11/11/13

Neděle 3. 11. 2013 připravil(a) katia

plakát zve na Svatomartinský lampionový průvodKaždoročně si pro lampionový průvod rezervujeme datum 11. listopadu, tedy svátek svatého Martina. Také letos budeme s lampiony a případně jednoduchými hudebními nástroji odcházet od sokolovny v 17 hodin. Cesta povede samozřejmě na náměstí.

V programu nemůže nikdy chybět ohňová show a připraveny pro vás samozřejmě budou martinské rohlíčky s čajem. Odvážné děti potom dostanou lísteček s časem, ve který se mají dostavit pod náměstí na počátek cesty temným lesem po stopách koně sv. Martina. Nebojte se, případná strašidla zaženeme a okolo 19:00 budete zase zpátky ve městě.

Zajímá vás, jak vypadal průvod v předchozích letech? Odkazy na fotografie najdete na konci loňské pozvánky, fotky z loňska v komentáři pod stejným článkem.

V neděli 11/11/12 ozáří Veltrusy lampiony

Čtvrtek 8. 11. 2012 připravil(a) info

ilustrace: hořící svíčkaV posledních pěti letech se vždy 11. listopadu v podvečer sejdou děti s lampiony u Havránka, aby prošly Veltrusy, ochutnaly svatomartinské rohlíčky a podívaly se na krátké vystoupení žonglérů pod vedením Michala Topinky.

Nebude tomu jinak ani v neděli 11/11/12, jen se start posouvá od budovy kulturního domu (kde už Havránek není) k veltruské sokolovně (tedy jen o pár metrů dále). V 17.00 odtud vyrazí průvod s rozsvícenými lampiony na náměstí, kde proběhne ohňová šou a kde si účastníci budou moci dát teplý čaj a ochutnat martinské rohlíčky (děláme je podle tohoto receptu).

Pro děti bude poté ještě nachystána stezka parkem podle světýlek s malým překvapením na konci (u brány). Nezapomeňte se teple obléci a možná nebude od věci ani deštník.

Děti rozsvítily veltruské ulice

Úterý 15. 11. 2011 připravil(a) katia

Svatomartinské rohlíčkyUž popáté se (11/11/11) konal Svatomartinský lampionový průvod ve Veltrusích. Program nebyl pro věrné účastníky žádným překvapením: průvod, malé občerstvení, ohňová show Michala Topinky a cestička temným lesem za Martinovým koněm. Letos se na ni vydaly děti s kartičkami, které získaly na náměstí poté, co našly pod stromem blýskavé srdíčko nebo přívěsek.

Nejpůvabněji průvod působil až tehdy, když odbočil z hlavní ulice a lampiony plnily svou úlohu. Mezi nimi se blýsklo i několik doma vyráběných: třeba z lahve, z pauzovacího papíru anebo z balonku! Ohňová show proběhla tentokrát v komornějším duchu, což při teplotě okolo nuly (ochladilo se právě na Martina) tentokrát ani nevadilo. Některé děti se asi přece jen trochu bály a pro ně v tu chvíli průvod skončil. Ostatní s kartičkami sešly z náměstí stezkou do parku, kde je uvítal Martinův kůň, a po světýlkách došly až k bráně. Tam je čekala zlatá (a uvnitř čokoládově hnědá 🙂 ) podkůvka, kterou tam pro ně Martinův kůň zanechal.

Velký ohlas sklidily letos Martinské rohlíčky, které napeklo trio Bára, Renča, Katka, další dávku Eva a ještě další Pavla (loni byl rohlíčků nedostatek, a tak jsme se letos opravdu snažily). Na vaše žádosti zveřejňujeme dále v textu použitý recept.

Svatého Martina přivítáme s lampiony

Čtvrtek 10. 11. 2011 připravil(a) info

strašidelná dýněVe Veltrusích už se stalo tradicí vyrazit na sv. Martina s lampiony (začali jsme v roce 2007 – v tomto článku najdete i nějaké informace o svatomartinské legendě). Nejinak je tomu letos, takže se v pátek 11/11/11 v 17:00 opět sejdeme s lampiony před Havránkem.

S rozsvícenými lampiony dojdeme na náměstí, kde bude připravena krátká produkce a také bude mít každý možnost ochutnat martinské rohlíčky (s mákem, ořechy či tvarohem). Následně ještě – stejně jako vloni – čeká na děti cesta temným lesem k bráně do zámeckého parku. Děti, které najdou cestu k cíli, dostanou malý sladký dárek.

Na svatého Martina putovaly děti za koněm

Úterý 16. 11. 2010 připravil(a) katia

žongléři ze skupiny Michala Topinky se ohně nebojíNebývalý počet dětí menších i větších v doprovodu celých rodin se ve čtvrtek 11/11/10 vpodvečer shromáždil před Havránkem ke společnému průvodu. Většina poutníků se světýlky statečně dorazila až k dalekému cíli, kde spatřila (skoro živého) koně i se svatým Martinem.

V pět hodin v rukou dobově oděných členů SHSŠ Basilard vzplály louče jasným světlem a pochod směrem k náměstí byl zahájen. Na náměstí už čekali připravení žongléři ze skupiny Michala Topinky, kteří předvedli hned několik skvělých čísel: po úvodním bravurním žonglování s míčky si zkušeně zahráli s ohněm – není divu, že žonglování také učí v kroužku (DDM Kralupy). Oslnilo hlavně odvážné závěrečné číslo, při němž mezi třemi žongléry s ohněm projížděl čtvrtý odvážlivec na jednokole.

Na konci článku najdete odkaz na fotografie.

Přivítejte svatého Martina s lampiónem

Čtvrtek 4. 11. 2010 připravil(a) katia

lampióny a světýlkaPodle tradice přijíždí svatý Martin na bílém koni, který symbolizuje první sníh. Naší tradicí zase je Martina řádně uvítat se světýlky v rukou. Proto se sejdeme ve čtvrtek 11/11/2010 v 17 hodin opět před Havránkem s lampiony.

Všichni účastníci si mohou obléct i nejrůznější masky a s sebou vzít trumpetky, zvonečky, rolničky, aby průvod rozveselily. K náměstí nás doprovodí šermíři ze skupiny Basilard s loučemi, na náměstí samotném už bude pro diváky připravena oblíbená ohňová show, svatomartinské rohlíčky a horký čaj.